Има ли аналог трагедията в Турция след земетресението? Може ли да се сравни със земетресението в Измит през 1999 г.? В седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова” разтоваряме с журналиста от БНР и член на Българското геополитическо дружество Иво Иванов.
Според него за съжаление много хора при сегашното земетресение ще останат в графа "безследно изчезнали". "Сега (в сравнение със земетресението в Измир, бел. ред.), нещата са много по-различни. За съжаление броят на жертвите със сигурност ще продължи да расте. Аз съм сигурен, че маса хора ще останат в т.нар. графа „безследно изчезнали“. Разрушенията този път са много по-мащабни и са в много по-голям регион. И последствията за Турция ще бъдат дълготрайни. Защото ако досегашното амбициозно управление на президента Ердоган имаше за цел да прави суперстроежи като канала Босфора 2 през Истанбул, суперлетища и т.н., сега грамадната част от строителните усилия трябва да бъдат съсредоточени към възстантовяване на тези региони. Това има две страни. От една страна това ще даде тласък на националната икономика, защото строителният бранш, който дърпа работна ръка, създава работни места. Но от друга страна никой не може да компенсира жертвите. Това са разкъсани семейства, човешки съдби, мъка, както казват хората".
Адекватна ли беше реакцията на турските власти и света?
"Аз не мога да преценя доколко е адекватна поради причината, че трябва да има някаква база за сравнение. Различни издания сравняват реакцията с тази от 1999 г. и твърдят, че сега вече Турция е натрупала опит. Турция тогава нямаше дори служби за извънредна помощ и действия при такива природни бедствия, които бяха създадени едва след онова пагубно земетресение...
Каквото и да се направи, то все ще е малко. И всеки ще го оценява от личния си поглед. Но в крайна сметка има организация. Видимо си личи, че въпреки мащабността на пораженията, властите се опитват колкото могат да компенсират. Но щетите са грамадни. И това са маса хора навън, на улицата, които не могат така лесно за един или два часа да бъдат подслонени, да им бъдат дадени някакви прилични условия за живот. Този регион, където щетите са най-силни, той беше точно засегнат от голямата емигрантска вълна от Сирия. Сега тези, които бяха в къщите, ще трябва и те да отидат в палатките и лагерите. Ще се подобрява ситуацията, но все пак пораженията са грамадни и тези хора са в нечовешки условия".
Колко се влошиха отношенията между България и Северна Македония след неприятните събития, случили се около честването на рождението на Гоце Делчев, ще узнаете от видеоматериала: